Belgyógyászat
Bizonytalan tünetek esetén forduljon a legátfogóbb orvos-szakma, a belgyógyászat képviselőihez. A belgyógyász a panaszok, az anamnézis, a mindenre kiterjedő fizikális vizsgálat és szükség esetén elvégzett EKG alapján felállítja a diagnózist, vagy további vizsgálatokat igénylő esetben a diagnosztikus sorrendet. A kivizsgálási stratégia meghatározásával észszerűsíti a betegutat a szükséges labor- illetve képalkotó vizsgálatok és esetenként a további szakorvosi konzultációk beütemezésévell, hogy a beteg mihamarabb a megfelelő kezeléshez jusson. Felkészült, alapos belgyógyászaink, Dr Szász Norbert és Dr Szentesi Anikó több, mint egy évtizedes tapasztalatuk rutinjával oldják meg pácienseik problémáit. Dr Szász Norbert kiemelt szakterülete a gasztroenterológia, így emésztőrendszeri tünetekkel jelentkező betegei komplikáltabb esetekben is számíthatnak szakértelmére.
Milyen panaszokkal és betegségekkel keressünk fel gasztroenterológust?
📌gyomorégés, haspuffadás, hasmenés, székrekedés, hasi fájdalom, aranyeres panaszok
📌reflux – A reflux a gyomorfekély előszobája. Ilyenkor a nyelőcső záróizmának gyengesége miatt a savas gyomortartalom -főleg étkezések után- visszajut a nyelőcsőbe és kellemetlen égő érzést okoz. A terhesség vagy az elhízás miatt megnövekedett hasűri nyomás, illetve savas, fűszeres, forró ételek fogyasztása hajlamosíthat rá. Kezelésében a visszaáramló gyomorsav semlegesítését végző gyógyszereknek van legnagyobb szerepe, és életmódbeli változtatásoknak.
📌gyomorfekély, nyombélfekély- A gyomorfekély a gyomornyálkahártya folytonosságának megszakadása, hosszú ideig fennálló erős savas-maró hatás miatt. Legjellemzőbb tünete a gyomortáji fájdalom. A nyombélfekély a nyombél nyálkahártyájának károsodása, jellegzetes tünete a reggeli étkezés előtt jelentkező éles, szúró fájdalom, amely kialakulhat étkezés után 1-2 órával illetve éjszaka is. Okai között szerepelhet a Helicobacter pylori baktérium, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók tartós szedése, gyomorsav túltengés, savas, fűszeres, forró ételek, alkohol, kávé, dohányzás, stressz. Szövődménye a vérzés és bélátfúródás! Ezért időben történő felismerése és kezelése javasolt. Diagnózisa gasztroenterológiai vizsgálat, és gyomortükrözés (mintavétellel) alapján állítható fel. Terápiájában a savas pH normalizálása, a hajlamosító ételek kerülése, gyógyszeres kezelés, hasizom-erősítés és stresszkezelés szerepel, szövődmény esetén műtéti megoldás.
📌gyulladásos bélbetegségek (IBD)- Ide tartozik a colitis ulcerosa és a Crohn betegség, melyeknél a hasi tünetek időszakonkénti fellángolásokkal jelentkeznek. Mindkét betegség krónikus lefolyású, vagyis teljesen nem gyógyítható, de a kezeléssel enyhíteni lehet a panaszokat, és növelni a tünetmentes szakaszokat. Okuk nem teljesen tisztázott, de az immunrendszer rendellenes működéséből adódik mindkét kórkép kifejlődése, így nemcsak bélrendszeri, de ízületi, szem, bőr.. tünetek is kísérhetik. A colitis ulcerosa a vastagbél nyálkahártyáját érintő fekélyesedés, mely hasi görcsökkel, székrekedéssel, vagy véres-nyákos hasmenéssel, esetleg lázzal és vérszegénységgel jár. A Crohn betegség a gyomor-bél traktus bármely részén jelentkezhet, itt a bélfal minden rétegét érinti a gyulladás, emiatt mély fissurák, tályogok, sipolyok, perforáció, hegesedés és szűkületek alakulnak ki. A hasi görcsökön, haspuffadáson és hasmenésen túl felszívódási zavarokat is okoz. A gyulladásos bélbetegségek diagnózisban laborvizsgálatok és gyomor-, illetve vastagbéltükrözés (biopsziás mintavétellel) javasolt. Megfelelő gyógyszereléssel viszonylag jól kezelhető, ám szövődményes esetekben műtéti megoldásra lehet szükség.
📌irritábilis bél szindróma (IBS)- Elkülönítése fontos a gyulladásos bélbetegségektől. Az IBS-t ugyanis pszichés megterhelések (stressz), és rossz táplálkozási szokások válthatják ki. Hónapokon, éveken át elhúzódó rendszertelen hasmenésben, puffadásban, hasfájásban nyilvánul meg, de fejfájás,alvászavarok, émelygés is társulhat a tünetekhez. Diagnózisa kizárás alapján történik. Legfontosabb eleme a kezelésnek a stresszoldó technikák elsajátítása pszichoterapeutától, és a rendszeres, megfelelő táplálkozás, szükség esetén kiegészítve tüneti gyógyszeres kezeléssel.
📌diverticulosis- A vastagbél diverticulosis előfordulása gyakori 50 év felett, lényegében a rostszegény, mozgásszegény életmód talaján a vastagbélben megjelenő divertikulumok (zsákszerű üreg a bélnyálkahártyán) gyulladása. Tünetet nem minden esetben okoz, ha mégis, alhasi fájdalom, hasmenés/székrekedés, véres széklet jellemzi. Diagnosztikájában a CT vizsgálat a legpontosabb, ez a vastagbéldaganat kizárása miatt is javasolt. A szövődmények, mint vérzés vagy bélátfúródás elkerülésére fontos betartani az akut szakaszban a gyógyszeres előírásokat és hosszútávon az életmódváltást (pl rostban gazdag táplálkozás).
📌aranyér- az egyik leggyakoribb felnőttkori egészségügyi probléma, végbél körüli viszketés, fájdalom, vérzés hívja fel rá a figyelmet. Az aranyér a végbéltáji vénák falára nehezedő nyomás miatt kitágult ér, amiben lassul a véráramlás, és könnyen begyullad, panaszokat okozva. Hátterében genetikai okok mellett főként életmódbeli okok állnak, például az elhízás, és az ülőmunka hajlamosít rá. Kezeletlen állapotban a gyulladás és vérrögök megjelenése komolyabb szövődményekhez (vérzés, trombózis, bélfalelhalás..) vezethetnek, ezért korán keressünk fel gasztroenterológust, vagy proktológus-sebész szakorvost. A különböző súlyossági fokozatú, illetve külső-belső aranyeres csomók ellátása eltérő, a gyógyszertől a kisműtétig.
📌májkárosodás, ascites (hasvízkór)- A májkárosodást jelezheti a sárgaság és hasi fájdalom. Lehet átmeneti (pl hepatitisA,E, gyógyszermellékhatás..), vagy tartós (pl.alkoholizmus, hepatitis B,C, májrák..). A krónikus lefolyás során kialakulhat a máj kötőszövetes átépülése, vagyis a májcirrhosis (májzsugor), ekkor a folyamat visszafordíthatatlanná válik, és megjelenik a következményes ascites (hasvízkór). Laborvizsgálattal, ultrahang vizsgálattal igazolható. Kezelésében az alkohol és egyéb kiváltóokok elhagyása, a szövődmények megelőzése, illetve kezelése. Ha a gyógyszeres terápia nem elég, a hasvíz lecsapolása szükséges a has bőrén át bevezetett tűn keresztül.
📌epekövesség- Sokaknál előfordul ugyan tünetmentes epekő, de ha a kő az epeutakba kerülve elzárja az epe útját, epegörcs alakul ki: hátba/jobb vállba sugárzó jobb oldali felhasi görcsös fájdalom, hányingerrel, hányással kísérve. A fájdalom jellege, labor- és UH vizsgálat adja a diagnózist. Görcsoldók és diéta hatására elmúlhatnak a tünetek, de hosszútávon az epekövek műtéti eltávolítása a megoldás.
Milyen panaszokkal és betegségekkel forduljunk belgyógyászhoz?
📌góckutatás
📌ödéma
📌atípusos fájdalom
📌vérszegénység
📌sokízületi gyulladás
📌nem múló, tisztázatlan eredetű lázas állapotok
📌magas vérnyomás
📌hormonzavarok